Index Babice (nar. 1701 - 1770, odd. 1706 - 1770, zem. 1706 - 1784), knihy MZA Brno, č. 10011 a 10025-část

Současný stav výstavby indexu (k 29. srpnu 2022)

Narození - zindexováno 444 stran z 444 celkem (100 %, obsah tvoří 59,2 % působnosti)
Oddaní - zindexováno 144 stran ze 144 celkem (100 %, obsah tvoří 19,2 % působnosti)
Zemřelí - zindexováno 162 stran ze 162 celkem (100 %, obsah tvoří 21,6 % působnosti)

Celkem zindexováno 750 stran ze 750 celkem v působnosti indexu (100 %)

Odkaz

Index

Skript

Úvod

 Omlouvám se za dlouhou dobu a absolutně nulový přírůstek indexů od března, i za nedokončení indexu Kamenice u Jihlavy, který jsem měl v úmyslu přepsat na papír a zjistil jsem, že by to bylo hodně zdlouhavé, těžké a posléze nevěrohodné, protože by určitě některé zápisy chyběly. Proto jsem tento projekt ukončil, ale stále ještě jsem schopen zde zveřejnit skript narozených 1731 - 1766, který ovšem asi nebude příliš nápomocný. Ke Kamenici se v dohledné době nebudu vracet, protože nyní hledám v jiných oblastech.

 Momentálně pracuji na vytvoření indexu pro farnost Babice (okres Třebíč) před rokem 1784, ale pouze pro období, která nejsou z indexována - připadá mi zbytečné vytvářet index pro období, pro nějž existují papírové indexy přímo v matriční knize. Jde tedy o narozené v letech 1701 - 1770, oddané v letech 1706 - 1770 a zemřelé v letech 1706 - 1784. Působný bude na celou knihu č. 10011 a část knihy č. 10025.

 Index nebude tak naplněný informacemi jako např. u farnosti Nížkov (viz zde), ale bude plnit funkci běžného indexu, který ovšem nezruší potřebu opravdu otevřít matriku a hledat přesnější údaje v ní, jak to dělá např. výše zmíněný index. V indexu narozených jsou uvedeny pouze nejdůležitější údaje - příjmení (u žen nepřechýlené z důvodu přehlednosti a snazšího hledání), křestní jméno (přepisováno na počeštěnou variantu, takže např. jména Marina, Maryna, Mariana, Marianna, Maria jsou všechny přepsány ve tvaru Marie, protože často byla vzájemně zaměňována a postupem let měněna), rok narození, číslo stránky (podle číslování na dolním okraji) a kód místa narození (v případě zařazení lidí narozených v chybně uvedených či neznámých lokalitách je místo narození vypsáno).

V indexu oddaných je mimo číslo stránky a rok uvedeno pouze příjmení a jméno ženicha + příjmení a jméno nevěsty. Lokality a jména otců nejsou určující k nalezení a tudíž jde o nadbytečné informace, které si zájemci mohou dohledat přímo v matriční knize.

V indexu zemřelých bude uvedeno příjmení, jméno, číslo stránky, rok a kód lokality (po roce 1770 pro snadnější určení i číslo domu připojené ke kódu lokality, takže např. C14 by znamenalo, že dotyčný zemřel v Cidlině v domě č. 14).

Po dokončení zde bude dostupný index ve formátu .xlsx (Excel), v němž budou zápisy uvedeny podle abecedy v jednotlivých listech souboru. Rovněž také zveřejním skript, který je ve formátu poznámkového bloku a sloužil k vytvoření indexu a obsahuje všechny osoby uvedené podle typu záznamu (NOZ) chronologicky podle roku a čísla stránky. Ve skriptu je sice těžší hledat, ale umožňuje kontrolu případných chyb v indexu a jejich nápravu).

Jak hledat v indexu?

1) Najděte písmeno v seznamu na dolní liště. Každé písmeno zahrnuje všechny typy zápisů, tedy narozené, oddané a zemřelé v období, pro která je index určen.
2) Zvolte si způsob hledání:
  a) pomocí funkce najít - zapnete pomocí zkratky Ctrl + F a zadáte příjmení, popřípadě i se jménem na konci - způsob je sice mnohem rychlejší a jednodušší, ale není příliš precizní - vhodný pro místní a běžná příjmení, která neměnila podobu zápisu, ale nikoliv pro příjmení, která byla zapisována pokaždé v jiné podobě
  b) hledáním jako v papírových indexech - varianta sice není tak rychlá, ale zajistí možnost vlastní kontroly zápisů a případné nalezení i lidí s příjmením, která jsem napsal chybně (je jisté, že index docela dost chyb obsahuje, a to kvůli odlišně či nečitelně zapsaným příjmením, nevylučuji ani např. chybu ve jméně, mohl jsem třeba omylem místo jména dítěte napsat jméno otce atd.)
3) Otevřete matriku, pro kterou index platí, a hledejte podle dolního číslování (první číslování 1-21, čísla 411-451, druhé číslování 22-247, čísla 1-450, třetí číslování 248-348, čísla 1-198), popř. u matriky zemřelých po roce 1770 podle čísla skenu.
4) Jestli se vám podaří najít zápis, můžete si všechny dodatečné údaje (jména rodičů, povolání otce, místa narození snoubenců, faráře, svědky, věky úmrtí, povolání zemřelého apod.) zapsat do svého rodokmenu např. v aplikaci MyHeritage. Pokud není zápis na dané straně, zkuste prohledat také obě sousední nebo se podívat, zda jste vámi hledaný zápis nepřehlédli.
5) Pokud se vám zápis nepodaří najít, vizte sekci na konci této stránky.

Kódy lokalit použité v tomto indexu:

Některá z těchto sídel nepatří do působnosti farnosti (např. Čáslavice, Lesůňky nebo Sádek), jiná již pravděpodobně zanikla (např. Nová Popina, Holečka (někdy uváděno jako Holeček) a Sádečky). Část Martínkova patřila k farnosti Babice a část k farnosti Domamil do té doby, než se v roce 1714 osamostatnil a vznikla nová farnost Martínkov.

Ba = Babice

Bo = Bolíkovice

C = Cidlina

Č = Čáslavice

H = Holečka/Holeček

HL = Horní Lažany

Le = Lesonice

Lo = Loukovice

Lů = Lesůňky

Ma = Martínkov

M = Milatice

NM = Nový Mlýn

NP = Nová Popina

S = Sádečky

Sa = Sádek

Š = Šebkovice

Pro ostatní příležitostné lokality je její název zhruba zapsán celý podle matriky.

Číslování matriky

Matrika je číslovaná pouze uprostřed na dolním okraji. První strana (ještě bez zápisů) má číslo 411, tudíž jde pravděpodobně o navázání na nějakou matriku z předchozích let, která již z neznámých důvodů dostupná v současné době není. Poslední číslo v tomto číslování je 451 - na skenu č. 22 začíná znovu číslování stránek od 1 (od narozených v listopadu 1711). Na skenu č. 247 je číslování opětovně na čísle 450 přerušeno a na skenu č. 248 se opět začíná od jedničky (od oddaných 1732). Číslování již není přerušeno a končí u čísla 198. V matrice je tedy celkem 689 očíslovaných stran, ale několik prázdných stran je neočíslovaných.

Matrika zemřelých není v letech 1771 - 1784 řádně a přehledně očíslována, zde se tedy přikloním k číslování podle skenů s přidáním písmen A a B podle toho, zda je strana levá, nebo pravá. Takže např. 11A znamená, že se daný zápis nachází na skenu č. 11 na levé straně, 13B znamená, že je na skenu č. 13 na pravé straně atd. Působnost této části indexu je v rozmezí skenů 1-31, pro následující již indexy existují.

Narození - strany 411-451, 1-403
Oddaní - strany 404-450, 1-97
Zemřelí - strany 98-198

Nenacházím svého předka při hledání podle indexu. Co mám dělat?

1) Podívejte se, zda jste ho nepřehlédli - to se při rychlém prohlížení indexu či matriky může stát docela běžně.
2) Zkuste se podívat, zda je příjmení v indexu správně napsané, nebo napsané v jiné podobě, než kterou hledáte. Někdy může být kvůli různým hláskovým změnám, které před rokem 1784 mohly u všech příjmení probíhat, příjmení zapsáno jinak - může tomu tak nastat i v případě, že by chyba byla na mé straně, což je docela možné.
3) Podívejte se, zda příjmení není zapsáno v nějakém zkomoleném tvaru s otazníkem v závorce - nejsem odborník na čtení starých textů a všechno nejsem schopen správně přečíst.
4) Zkuste hledat pod jiným písmenem - některá příjmení mohla během svého vývoje i změnit počáteční písmeno - nejčastější změny jsou B/P, S/Š/Sch/Z, D/T, V/W, I/J/G, A/O, C/K nebo C/Z. Pokud příjmení vámi hledané osoby začíná na některé z těchto písmen, ale nenacházíte ho pod ním, zkuste to pod párovým písmenem. Někdy však mohlo dojít i k jiné změně počátečního písmena odpadnutím první hlásky, např. Střešňák --> Třešňák.
5) Změna příjmení často probíhala i změnou, připojováním a odpadáním zdrobňujících přípon -ek a -ka, např. Částek --> Částka, Hlavníček --> Hlavnička, Dvořák --> Dvořáček apod., nebo změnou přídavných jmen na podstatná, např. Černý --> Černík
6) Prohledejte i sekci lidí bez uvedeného příjmení - není příliš obsáhlá, před rokem 1784 sice ještě nebyla příjmení povinná, ale už tak 99 % lidí je v 18. století mělo pro zlepšení orientace a určení osoby přesně podle jména - existovaly ovšem i výjimky.
7) Otevřete zde přiložený skript a zkuste hledat v něm. Možná zde svého předka opravdu najdete pod silně zkomoleným příjmením, které není ani pod písmenem, kde byste ho hledali.
8) Zkuste hledat v indexech později psaných matrik, k nimž již nemá tento index působnost - je možné, že vámi hledaná zásadní událost v životě předka se udála později, než si myslíte.

Pokud ani jeden z předchozích bodů nezabral a údaj o narození, sňatku či úmrtí vašeho předka stále nenacházíte, pravděpodobně vámi hledanou událost zažil v jiné farnosti, k níž již tento index nemá působnost. Samozřejmě ovšem nevylučuji možnost své vlastní chyby či chyby faráře, který matriku psal, pokud je zápis vynechán buďto v indexu, nebo v matrice. Pokud najdete nějakou chybu v indexu (např. chybně přepsané příjmení, které s jistotou dokážete přepsat), můžete se ozvat v komentářích - nezaručuji, že opravu bude možné provést, každopádně se ale o ni pokusím.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Index Jaroměřice nad Rokytnou (narození 1628 - 1784, oddaní 1632 - 1784)

Index Kamenice u Jihlavy (narození 1641 - 1784, oddaní 1641 - 1784, zemřelí 1663 - 1784)